Skip to main content

Tournament was held on 1/14/2023.

Sweepstakes Points - All Schools

1stSoddy Daisy High School78 points
2ndBrentwood High School55 points
3rdSullivan East High School49 points

After Dinner Speaking - All Contestants

1stMorgan CrossSoddy Daisy High School
2ndWill RaloffSoddy Daisy High School
3rdJacob PottsSoddy Daisy High School
4thJaeden ObriskiePortland High School

Dramatic Interpretation - All Contestants

1stKristen WilliamsSoddy Daisy High School
2ndOlivia MathisSoddy Daisy High School
3rdReyya KalolwalaBrentwood High School
4thEthan BakerSullivan East High School
5thCaroline MooreSummit High School
6thPayton HuntSoddy Daisy High School
7thAsh RosbergSullivan East High School

Duet Improvisation - All Contestants

1stKaitlyn Addair & Sarah TrivettSullivan East High School
2ndEthan Baker & Maya LowerySullivan East High School
3rdchipi hamelryck & Zander NelsonSullivan East High School
4thDelia Bradshaw & Marjorie Miranda EstradaSoddy Daisy High School
5thGrace Sizemore & Chloe EdwardsFather Ryan High School
6thJacob Potts & Will RaloffSoddy Daisy High School

Duo Interpretation - All Contestants

1stMorgan Cross & Olivia MathisSoddy Daisy High School
2ndHunter Greenwood & Mim StrahanUpperman High School
3rdGracie Dedmon & Braelynn GibersonUpperman High School
4thRosie Cook & Ayla MadewellUpperman High School

Extemporaneous Speaking - All Contestants

1stAustin SmartBlackman High School
2ndArooj ZehraBlackman High School
3rdMaximus JesseyBlackman High School

Humorous Interpretation - All Contestants

1stEmery VarnBrentwood Academy
2ndAnnalise KnostmanBrentwood High School
3rdPaige StinnettUpperman High School

Impromptu Speaking - All Contestants

1stReyya KalolwalaBrentwood High School
2ndBrody MoranFather Ryan High School
3rdOlivia MathisSoddy Daisy High School
4thOlivia SharpSoddy Daisy High School
5thChloe EdwardsFather Ryan High School
6thEthan BakerSullivan East High School

Informative Speaking - All Contestants

1stShanti BoorguBrentwood High School
 Vandita VatturiBrentwood High School
3rdClayton McFarlandSoddy Daisy High School
4thKaitlyn AddairSullivan East High School

Original Oratory - All Contestants

1stCaylin SayreSoddy Daisy High School
2ndLana ChingBrentwood High School
3rdJoaquin PaneloFather Ryan High School
4thJui KulkarniIndependence High School
5thJaeden ObriskiePortland High School
6thTana ShackelfordIndependence High School

Pantomime - All Contestants

1stZander NelsonSullivan East High School
2ndMichaela AdkinsBrentwood Academy
3rdClayton McFarlandSoddy Daisy High School
4thMarjorie Miranda EstradaSoddy Daisy High School
5thDelia BradshawSoddy Daisy High School
6thCaylin SayreSoddy Daisy High School

Poetry Interpretation - All Contestants

1stBree SchrodtFather Ryan High School
2ndReyya KalolwalaBrentwood High School
3rdMaya LowerySullivan East High School
4thTess CamperSullivan East High School
5thchipi hamelryckSullivan East High School
6thKeylee NewsomePortland High School

Program of Oral Interpretation - All Contestants

1stSarah TrivettSullivan East High School
2ndCaylin SayreSoddy Daisy High School

Prose Interpretation - All Contestants

1stDelia BradshawSoddy Daisy High School
2ndWill KleinerFather Ryan High School
3rdGrace SizemoreFather Ryan High School
4thElena CasteelSoddy Daisy High School

Public Forum Debate - All Contestants

1stWilliam Hong & Kate MizeBrentwood High School
2ndMichele Vincent & Emma Kate ShepherdBrentwood High School
3rdDennis DeGennaro & Ariana MartinBrentwood High School
4thWali Sidiqyar & Fred XiaoBrentwood High School
5thMiki Stolle & Jack SimonSummit High School
6thShiv Patel & Garrett CrouchBrentwood High School
7thNeha Thanigaivelan & Arshia MalhotraBrentwood High School
8thMikel Elder & Jesse HartlandFranklin High School
9thRinaz Jamal & Ridham OrhiFranklin High School
10thJoshua Fine & Max SchererFranklin High School
11thLeylah Grimes & Harper BaileySummit High School
12thJude Schneider & Grady PazonaBrentwood High School
13thMaggie Dieal & Rachel HertensteinIndependence High School
 Gavin Murphy & Mark BatsukFranklin High School
15thSreehitesh Accham & Nayan KumarIndependence High School
16thMadhav Bhavani Kumar & Carter MooreFranklin High School
17thMadeleine Crighton & Sydney SternagelIndependence High School
18thAksharaa Krishna Uma & Adithya SrinivasanIndependence High School
19thJackson Walp & Evan EadsIndependence High School

StoryTelling - All Contestants

1stGrace SizemoreFather Ryan High School
2ndTuesdaySullivan East High School
3rdBrileigh AllenIndependence High School