Skip to main content

Tournament was held on 11/19/2022.

Sweepstakes Points - All Schools

1stDobyns Bennett High School94 points
2ndCookeville High School68 points
3rdPortland High School38 points

After-Dinner Speaking - All Contestants

1stLuke IversonMorristown East HS
2ndMichael FanningDobyns Bennett High School
3rdMorgan CrossSoddy Daisy High School
4thJacob PottsSoddy Daisy High School
5thJack KnollWalker Valley High School
6thAshtyn lockhartDobyns Bennett High School
7thNathan StrumskiMorristown West High School

Dramatic Interpretation - All Contestants

1stMaggie wallace Cookeville High School
2ndCampbell CarterDobyns Bennett High School
3rdLily HutsonDobyns Bennett High School
4thKristen WilliamsSoddy Daisy High School
5thCaleb McKinneyMorristown East HS
6thEmma BramwellSoddy Daisy High School

Duet Acting - All Contestants

1stBrenna Lawrence & Maggie PerryDobyns Bennett High School
2ndIsaac McNew & Cameron RobertsDobyns Bennett High School
3rdZach Corder & Sophia CatheySoddy Daisy High School
4thMakenzie Connelly & Lydia HurstDobyns Bennett High School
5thCyan Edwards & Z. KeithMorristown East HS
6thJack Knoll & Jimbo CanidaWalker Valley High School

Duo Interpretation - All Contestants

1stAivree Byram & Isaac McNewDobyns Bennett High School
2ndMadayln Averill & Autumn ClouserPortland High School
3rdWren Cronin & Cooper AustinCookeville High School
4thUyen Phan & Noah Tolbert Cookeville High School
5thScarlet Sparks & Kayla RoskieHappy Valley High School
6thLuke Iverson & Eli DiPaoloMorristown East HS

Humorous Interpretation - All Contestants

1stCaydence MayCookeville High School
2ndCameron RobertsDobyns Bennett High School
3rdJo HarrisMorristown East HS
4thKimber StrumskiMorristown West High School
5thLily HutsonDobyns Bennett High School
6thEli DiPaoloMorristown East HS

Impromptu Speaking - All Contestants

1stEthan BakerSullivan East High School
2ndDestiny StoverDobyns Bennett High School
3rdAivree ByramDobyns Bennett High School
4thSkye ClaiborneDobyns Bennett High School
5thJo HarrisMorristown East HS
6thAbigail SniderMorristown West High School

Improvisational Duet - All Contestants

1stIsaac McNew & Cameron RobertsDobyns Bennett High School
2ndWren Cronin & TJ WigginsCookeville High School
3rdLevi Lewis & Baeden GithensMorristown East HS
4thCallie Head & Elizabeth AllenPortland High School
5thMorgan Cross & Sophia CatheySoddy Daisy High School
6thHezikia Davis & Semiko Carter-BrownMorristown West High School

Informative Speaking - All Contestants

1stUyen PhanCookeville High School
2ndLuke IversonMorristown East HS
3rdElizabeth AllenPortland High School
4thCallie HeadPortland High School
5thAarya PatelMorristown West High School
6thClayton McFarlandSoddy Daisy High School

Original Oratory - All Contestants

1stMadayln AverillPortland High School
2ndCaylin SayreSoddy Daisy High School
3rdKimber StrumskiMorristown West High School
4thkaylee wilmothCookeville High School
5thMichael FanningDobyns Bennett High School
6thLydia HurstDobyns Bennett High School

Pantomime - All Contestants

1stSarah PelrenCookeville High School
2ndZander NelsonSullivan East High School
3rdEli RobertsSullivan East High School
4thBrenna LawrenceDobyns Bennett High School
5thCaylin SayreSoddy Daisy High School
6thSkye ClaiborneDobyns Bennett High School

Poetry Interpretation - All Contestants

1stTess CamperSullivan East High School
2ndJoseph ParrottMorristown West High School
3rdAbby-jay JardinesDobyns Bennett High School
4thchipi hamelryckSullivan East High School
5thAdelyn WilliamsCookeville High School
6thChloe KinkeadDobyns Bennett High School

Program Oral Interpretation - All Contestants

1stDemi WilsonPortland High School
2ndAbigail SniderMorristown West High School
3rdWill CreechMorristown East HS
4thCaylin SayreSoddy Daisy High School
5thAutumn ClouserPortland High School
6thAarya PatelMorristown West High School

Prose Interpretation - All Contestants

1stAnessa LoftinCookeville High School
2ndMaggie wallace Cookeville High School
3rdAnne WilsonCookeville High School
4thDemi WilsonPortland High School
5thChloe KinkeadDobyns Bennett High School
6thCarlee AlbersonCookeville High School

Public Forum Debate - All Contestants

1stLorna Baxley & Jocelyn ValdezMorristown West High School
2ndLeila Gerhardt & Abigail IngramWalker Valley High School
3rdCoral Jones & Soul BaekCookeville High School
4thCharlie Hill & Callie TaylorDaniel Boone High School
5thLayla Lawson & Karina GeorgeDobyns Bennett High School
6thZachary Brock & Olivia SalaminaDaniel Boone High School

Solo Acting - All Contestants

1stAurora PalmerDobyns Bennett High School
2ndEthan BakerSullivan East High School
3rdMaggie PerryDobyns Bennett High School
4thEmily McCarthyDobyns Bennett High School
5thJeffrey GloverMorristown West High School
6thAbby-jay JardinesDobyns Bennett High School

StoryTelling - All Contestants

1stElizabeth AllenPortland High School
2ndCaydence MayCookeville High School
3rdEmma BramwellSoddy Daisy High School
4thAddison PerryDobyns Bennett High School
5thCaroline InmanCookeville High School
6thMakenzie ConnellyDobyns Bennett High School