Skip to main content

Tournament was held on 2/17/2021-2/20/2021.

Sweepstakes Points - All Schools

1stAustin East Magnet High School61 points
 Science Hill High School61 points
3rdMorristown West High School38 points

After-Dinner Speaking - All Contestants

1stCarmen VerzosaMorristown East
2ndPreston LloydScience Hill High School
3rdCiara ChaunceySoddy Daisy High School
4thella ridlenRavenwood High School
5thAnsley WilsonScience Hill High School
6thGeorge LaneScience Hill High School

Dramatic Interpretation - All Contestants

1stLoren SeagraveAustin East Magnet High School
2ndBrazier PierceSt. Cecilia Academy
3rdAnna Louise JanesBrentwood Academy
4thRylee LinkousMorristown West High School
5thAnna PileBattle Ground Academy
6thKat PendergrassSt. Cecilia Academy

Duet Acting - All Contestants

1stStephen Cradic & Ella CrosbyScience Hill High School
2ndEmma Whittaker & Faith HodgeMorristown West High School
3rdEmily Horvath & Ansley WilsonScience Hill High School
4thLoren Seagrave & Krillin KruhenbuhlAustin East Magnet High School
5thKatelyn Maxwell & Colleen ThomasCookeville High School
6thCayden Keltgen & Tristan LindseyMorristown West High School

Duo Interpretation - All Contestants

1stLoren Seagrave & Ryan SeagraveAustin East Magnet High School
2ndEmory Starcher & Cayden KeltgenMorristown West High School
3rdStephen Cradic & Nora HoneycuttScience Hill High School
4thAnsley Wilson & Taryn EstesScience Hill High School
5thKatelyn Maxwell & Rebecca Koester Cookeville High School
6thAna Richardson & Sarah Cardwell Soddy Daisy High School

Extemporaneous Speaking - All Contestants

1stAnanya TanjoreRavenwood High School
2ndAnna SullivanBrentwood High School
3rdSavannah WildeFarragut High School
4thLucas WatkinsBrentwood Academy
5thJoshua StittMorristown West High School
6thOscar LagunasMorristown East

Humorous Interpretation - All Contestants

1stKathryn PorterRavenwood High School
2ndCayden KeltgenMorristown West High School
3rdJohn DanielScience Hill High School
4thNaomi HollansStation Camp High School
5thEmily HorvathScience Hill High School
6thElla KopperudFather Ryan High School

Impromptu Speaking - All Contestants

1stFaith HodgeMorristown West High School
2ndPreston LloydScience Hill High School
3rdMia SmithermanSt. Cecilia Academy
4thAspen MatoskyScience Hill High School
5thJackson PedenBrentwood Academy
6thKevin TylerHenry County High

Informative Speaking - All Contestants

1stJackson PedenBrentwood Academy
2ndMadison FreemanWhite House High School
3rdEsmeralda Cerritos MartinezMorristown West High School
4thSydney CarrollBattle Ground Academy
5thRebekah LangfordWhite House High School
6thMary Clare JonesBattle Ground Academy

Original Oratory - All Contestants

1stHaley WarrenBrentwood Academy
2ndMary Courtney FinnBattle Ground Academy
3rdJackson PedenBrentwood Academy
4thMadison FreemanWhite House High School
5thBen BogerBattle Ground Academy
6thSydnee BaileyWhite House High School

Pantomime - All Contestants

1stLoren SeagraveAustin East Magnet High School
2ndRyan SeagraveAustin East Magnet High School
3rdKrillin KruhenbuhlAustin East Magnet High School
4thCaleb HaleSullivan East High School
5thCayden KeltgenMorristown West High School
6thClayton McFarlandSoddy Daisy High School

Poetry Interpretation - All Contestants

1stLoren SeagraveAustin East Magnet High School
2ndDanielle williamsWhite House High School
3rdKaylee RogersScience Hill High School
4thMaria Puldon AlfaroMorristown East
5thJannan WineDickson County High School
6thCamren JonesScience Hill High School

Program of Oral Interpretation - All Contestants

1stDanielle williamsWhite House High School
2ndNatalie PorterRavenwood High School
3rdCaroline BreenBrentwood Academy
4thAnsley WilsonScience Hill High School
5thDelaney MiksaMorristown West High School
6thJohn DanielScience Hill High School

Prose Interpretation - All Contestants

1stJackson Ahern-CookAustin East Magnet High School
2ndJohn DanielScience Hill High School
3rdAna RichardsonSoddy Daisy High School
4thPreslie CagleCookeville High School
5thVanessa BushellScience Hill High School
6thM.J. BrownBrentwood High School

Public Forum Debate - All Contestants

1stXander Grummon & Nihar SankuBrentwood High School
2ndElijah Jarrell & Sophie AndersonSeymour High School

Solo Acting - All Contestants

1stLoren SeagraveAustin East Magnet High School
2ndAsia ChesneyAustin East Magnet High School
3rdKrillin KruhenbuhlAustin East Magnet High School
4thMargaret HanceScience Hill High School
5thCayden KeltgenMorristown West High School
6thSkylar BrownSoddy Daisy High School

StoryTelling - All Contestants

1stFallon O’DonnellRavenwood High School
2ndCaydence MayCookeville High School
3rdRyan SeagraveAustin East Magnet High School
4thKaylee RogersScience Hill High School
5thRebecca Koester Cookeville High School
6thEddie SchauweckerBartlett High School