Skip to main content

Tournament was held on 11/21/2020.

Sweepstakes Points - All Schools

1stRavenwood High School48 points
2ndMorristown West High School32 points
3rdAustin East Magnet High School27 points

After-Dinner Speaking - All Contestants

1stCiara ChaunceySoddy Daisy High School
2ndella ridlenRavenwood High School
3rdJolene BatiePortland High School
4thLeeanna LewisDobyns Bennett High School
5thKimber StrumskiMorristown West High School
6thEden SneedSullivan East High School

Dramatic Interpretation - All Contestants

1stLoren SeagraveAustin East Magnet High School
2ndDillon CantrellIndependent
3rdCaroline MeyerRavenwood High School
4thAnna Louise JanesBrentwood Academy
5thLouisa SimpsonDobyns Bennett High School
6thRylee LinkousMorristown West High School

Duo Interpretation - All Contestants

1stLoren Seagrave & Ryan SeagraveAustin East Magnet High School
2ndKatelyn Maxwell & Rebecca Koester Cookeville High School
3rdCassie Alberson & Preslie CagleCookeville High School
4thKrillin Kruhenbuhl & Lizzie BurnettAustin East Magnet High School
5thLillian Cunningham & Tiffany HaynesCookeville High School
6thAna Richardson & Sarah Cardwell Soddy Daisy High School

Humorous Interpretation - All Contestants

1stfaith hodgeMorristown West High School
2ndCayden KeltgenMorristown West High School
3rdNaomi HollansStation Camp High School
4thEthan DickinsonBrentwood Academy
5thSawyer StacyMorristown East
6thWill LockeBattle Ground Academy

Impromptu Speaking - All Contestants

1stCaroline MeyerRavenwood High School
2ndKatie BullionHenry County High
3rdCecilia LovelaceFarragut High School
4thMia SmithermanSt. Cecilia Academy
5thKamarie PerkinsSullivan East High School
6thNik YelemaliRavenwood High School

Informative Speaking - All Contestants

1stJackson PedenBrentwood Academy
2ndBen BogerBattle Ground Academy
3rdSally ChoiBrentwood High School
4thSydney CarrollBattle Ground Academy
5thMadeline BurnsStation Camp High School
6thEmma WhittakerMorristown West High School

Original Oratory - All Contestants

1stIndia CrossBartlett High School
2ndClarence JonesCookeville High School
3rdJimmy ShiBattle Ground Academy
4thHaley WarrenBrentwood Academy
5thPaul LohmannBattle Ground Academy
6thDelaney MiksaMorristown West High School

Poetry Interpretation - All Contestants

1stRylee LinkousMorristown West High School
2ndNatalie PorterRavenwood High School
3rdKendall ArnoldSullivan East High School
4thJolene BatiePortland High School
5thCaylin SayreSoddy Daisy High School
6thEmory StarcherMorristown West High School

Program Oral Interpretation - All Contestants

1stNatalie PorterRavenwood High School
2ndBrittany MeadowsPortland High School
3rdDillon CantrellIndependent
4thDelaney MiksaMorristown West High School
5thTimmecka Falls Madison Academic Magnet High School
6thBen BogerBattle Ground Academy

Prose Interpretation - All Contestants

1stAna RichardsonSoddy Daisy High School
2ndNatalie PorterRavenwood High School
3rdMadison EdmondsHenry County High
4thCiara ChaunceySoddy Daisy High School
5thKloe AllenSeymour High School
6thRiya GoldenBartlett High School

Public Forum Debate - All Contestants

1stNoah Heissler & Lorna BaxleyMorristown West High School
2ndEthan Smallwood & Kloe AllenSeymour High School

Solo Acting - All Contestants

1stLoren SeagraveAustin East Magnet High School
2ndsavannah pickelSullivan East High School
3rdLizzie BurnettAustin East Magnet High School
4thLorelei TinneySoddy Daisy High School
5thLillian AusbandDobyns Bennett High School
6thEme LevnoDobyns Bennett High School

StoryTelling - All Contestants

1stFallon O’DonnellRavenwood High School
2ndLily WilsonRavenwood High School
3rdKendall ArnoldSullivan East High School
4thGrace WellmanDobyns Bennett High School
5thLizzie BurnettAustin East Magnet High School
6thKathryn PorterRavenwood High School