Skip to main content
 

Tournament was held on 11/23/2019.

Sweepstakes Points - All Schools

1stSoddy Daisy High School97 points
2ndDobyns Bennett High School62 points
3rdSulivan East High School46 points

After-Dinner Speaking - All Contestants

1stDenver MunceySulivan East High School
2ndGrace WellmanDobyns Bennett High School
3rdKatie Belle HatfieldSoddy Daisy High School
4thAidan GoodenSoddy Daisy High School
5thRiley ZarseDobyns Bennett High School
6thEden SneedSulivan East High School

Dramatic Interpretation - All Contestants

1stNeveah DanielAustin East Magnet High School
2ndNathan HookeySoddy Daisy High School
3rdKinsey MillerSoddy Daisy High School
4thKerry MortonSulivan East High School
5thMaddi RimerDobyns Bennett High School
6thSamantha DaughteryJefferson County High School

Duet Acting - All Contestants

1stEthan Walker & Maddi RimerDobyns Bennett High School
2ndZack Damon & Ciara ChaunceySoddy Daisy High School
3rdBrooklyn McFarland & Nathan HookeySoddy Daisy High School
4thEthan Grindstaff & Maria SimpsonDobyns Bennett High School
5thLillian Ausband & Aydan HodgeDobyns Bennett High School
6thKloe Allen & Paola VillarrealSeymour High School

Duo Interpretation - All Contestants

1stEthan Walker & Maria SimpsonDobyns Bennett High School
2ndAidan Gooden & Katie Belle HatfieldSoddy Daisy High School
3rdMeredith Baker & Morgan BakerSoddy Daisy High School
4thAna Richardson & Sarah Cardwell Soddy Daisy High School
5thSamantha Daughtery & Brody McCampbellJefferson County High School
6thBrittany Meadows & Mickaela SandlinPortland High School

Humorous Interpretation - All Contestants

1stMeredith BakerSoddy Daisy High School
2ndLevi JonesSoddy Daisy High School
3rdCaleb HaleSulivan East High School
4thNick AndrewMorristown East
5thConnor LuteJefferson County High School
6thAlex BrownJefferson County High School

Impromptu Speaking - All Contestants

1stCecilia LovelaceFarragut High School
2ndKatie Belle HatfieldSoddy Daisy High School
3rdVarsha BabuFarragut High School
4thDonavan FreemanSulivan East High School
5thKamarie PerkinsSulivan East High School
6thHunter NelsonSoddy Daisy High School

Improvisational Duet - All Contestants

1stDenver Muncey & Kerry MortonSulivan East High School
2ndVarsha Babu & Cecilia LovelaceFarragut High School
3rdMiles Cooper & Hunter NelsonSoddy Daisy High School
4thCaleb Perry & Aydan HodgeDobyns Bennett High School
5thHailie Harvey & Caylin SayreSoddy Daisy High School
6thMadeline Goguen & Lillian AusbandDobyns Bennett High School

Informative Speaking - All Contestants

1stCourtney AlexanderPortland High School
2ndEden PhillipsSulivan East High School
3rdAddison DorrisPortland High School
4thCharm GoodMorristown East
5thStarr MillerSulivan East High School
6thVarsha BabuFarragut High School

Original Oratory - All Contestants

1stPaige HubbardDobyns Bennett High School
2ndLeeanna LewisDobyns Bennett High School
3rdMarah ChanceMorristown East
4thDonavan FreemanSulivan East High School
5thLilyana BarnettDobyns Bennett High School
6thMaddi RimerDobyns Bennett High School

Poetry Interpretation - All Contestants

1stRory NarronSoddy Daisy High School
2ndHaley FyffeJefferson County High School
3rdLorna DuBoisJefferson County High School
4thBrianna GallowayDobyns Bennett High School
5thMaddi GannSoddy Daisy High School
6thSadie SmithJefferson County High School

Program Oral Interpretation - All Contestants

1stNeveah DanielAustin East Magnet High School
2ndAsia ChesneyAustin East Magnet High School
3rdKinsey MillerSoddy Daisy High School
4thMorgan BakerSoddy Daisy High School
5thDillon CantrellJefferson County High School
6thEthan WalkerDobyns Bennett High School

Prose Interpretation - All Contestants

1stBrooklyn McFarlandSoddy Daisy High School
2ndNeveah DanielAustin East Magnet High School
3rdJT RobertsDobyns Bennett High School
4thCiara ChaunceySoddy Daisy High School
5thC'kara WinstonAustin East Magnet High School
6thAna RichardsonSoddy Daisy High School

Public Forum Debate - All Contestants

1stAJ Foster & Reid ThompsonSeymour High School
2ndHezikia Davis & Lorna BaxleyMorristown West High School
3rdBrayton Moloney & Aidan SiddiqiMorristown East
4thHayden Howard & Yakelin HernandezMorristown West High School
5thElijah Jarrel & Elokkin Pate-GeamesSeymour High School
6thArjuna Ferguson & Alyssa LeFeverScience Hill High School

Solo Acting - All Contestants

1stMeredith BakerSoddy Daisy High School
2ndKerry MortonSulivan East High School
3rdMaddi GannSoddy Daisy High School
4thLillian AusbandDobyns Bennett High School
5thLevi JonesSoddy Daisy High School
6thAllison DuncanDobyns Bennett High School

StoryTelling - All Contestants

1stDenver MunceySulivan East High School
2ndTylan ReddickAustin East Magnet High School
3rdRachelle WebbAustin East Magnet High School
4thGrace WellmanDobyns Bennett High School
5thMadeline GoguenDobyns Bennett High School
6thEthan GrindstaffDobyns Bennett High School