Skip to main content
 

Tournament was held on 9/28/2019.

Sweepstakes Points - All Schools

1stScience Hill High School84 points
2ndDobyns Bennett High School70 points
3rdMorristown West High School66 points
4thAustin East Magnet High School58 points
5thSulivan East High School36 points
6thSeymour High School13 points
7thMorristown East12 points
8thFarragut High School7 points
9thWalker Valley High School6 points
10thJefferson County High School5 points

After Dinner Speaking - All Contestants

1stAsia ChesneyAustin East Magnet High School
2ndLouisa SimpsonDobyns Bennett High School
3rdRiley ZarseDobyns Bennett High School
4thEmily SteeleDobyns Bennett High School
5thLillian AusbandDobyns Bennett High School
6thAlyssa DotyMorristown East

Dramatic Interp - All Contestants

1stKarcyn KowalskiMorristown West High School
2ndEmily SteeleDobyns Bennett High School
3rdKloe AllenSeymour High School
4thKerry MortonSulivan East High School
5thAnna Brooke HarrisDobyns Bennett High School
6thKimber StrumskiMorristown West High School

Duet Acting - All Contestants

1stEthan Grindstaff & Maria SimpsonDobyns Bennett High School
2ndAbigail Combs & Sarah StefanDobyns Bennett High School
3rdStephen Cradic & Canyon KindleScience Hill High School
4thNora Honeycutt & Ellie LampsonScience Hill High School
5thEthan Walker & Maddi RimerDobyns Bennett High School
6thJackson Ahern-Cook & Loren SeagraveAustin East Magnet High School

Duo Interp - All Contestants

1stJacob Seals & Dalton MiksaMorristown West High School
2ndNick Van Eaton & Canyon KindleScience Hill High School
3rdTaryn Estes & Millie WilliamsScience Hill High School
4thAurora Chapman & Rose O'LearyScience Hill High School
5thEvan Magness & Ethan OnksScience Hill High School
6thEthan Walker & Maria SimpsonDobyns Bennett High School

Humorous Interp - All Contestants

1stJackson Ahern-CookAustin East Magnet High School
2ndCaleb HaleSulivan East High School
3rdLoren SeagraveAustin East Magnet High School
4thDalton MiksaMorristown West High School
5thEmory StarcherMorristown West High School
6thCayden KeltgenMorristown West High School

Impromtu - All Contestants

1stRose O'LearyScience Hill High School
2ndDonavan FreemanSulivan East High School
3rdEthan SmallwoodSeymour High School
4thChristopher VerzosaMorristown East
5thIssac JonesMorristown East
6thMichael FuchsMorristown West High School

Improv Duet Acting - All Contestants

1stDenver Muncey & Kerry MortonSulivan East High School
2ndMinnie Brock & Jessica LandbergWalker Valley High School
3rdMadeline Goguen & Lillian AusbandDobyns Bennett High School
4thEvan Magness & Nick Van EatonScience Hill High School
5thEden Sneed & Savannah PickelSulivan East High School
6thVarsha Babu & Cecilia LovelaceFarragut High School

Informative Speaking - All Contestants

1stCharlotte BorsosScience Hill High School
2ndEmma WhittakerMorristown West High School
3rdStarr MillerSulivan East High School
4thRachel SagayAustin East Magnet High School
5thCharm GoodMorristown East
6thBaylee BumbicoFarragut High School

Novice Reading - All Contestants

1stKimber StrumskiMorristown West High School
2ndC'kara WinstonAustin East Magnet High School
3rdTaryn EstesScience Hill High School
4thHannah DayScience Hill High School
5thElla CombsDobyns Bennett High School
6thSadie SmithJefferson County High School

Original Oratory - All Contestants

1stJacob SealsMorristown West High School
2ndPaige HubbardDobyns Bennett High School
3rdMouna SaabScience Hill High School
4thMargaret HanceScience Hill High School
5thRiley ZarseDobyns Bennett High School
6thYesenia Perez EspinozaMorristown West High School

Pantomime - All Contestants

1stTayon WrightAustin East Magnet High School
2ndEthan GrindstaffDobyns Bennett High School
3rdJaelyn GastonAustin East Magnet High School
4thCaleb HaleSulivan East High School
5thLoren SeagraveAustin East Magnet High School
6thBrianna KnightMorristown West High School

PFD - All Contestants

1stNoah Heissler & Michael FuchsMorristown West High School
2ndEthan Smallwood & Elijah JarrelSeymour High School
3rdBrayton Moloney & Sawyer StacyMorristown East
4thHezikia Davis & Lorna BaxleyMorristown West High School
5thChristine Liang & Preston LloydScience Hill High School
6thHayden Howard & Chris BestMorristown West High School

Poetry - All Contestants

1stMouna SaabScience Hill High School
2ndKarcyn KowalskiMorristown West High School
3rdCharlotte BorsosScience Hill High School
4thCooper CampbellMorristown West High School
5thMya BlevinsSulivan East High School
6thKendall ArnoldSulivan East High School

Program Oral Interpretation - All Contestants

1stAnsley WilsonScience Hill High School
2ndNeveah DanielAustin East Magnet High School
3rdRylee LinkousMorristown West High School
4thElla CrosbyScience Hill High School
5thEthan WalkerDobyns Bennett High School
6thLauren HarwoodWalker Valley High School

Prose - All Contestants

1stNeveah DanielAustin East Magnet High School
2ndJT RobertsDobyns Bennett High School
3rdHaley FyffeJefferson County High School
4thCooper CampbellMorristown West High School
5thKarcyn KowalskiMorristown West High School
6thParker DuggerScience Hill High School

Solo - All Contestants

1stNeveah DanielAustin East Magnet High School
2ndLillian AusbandDobyns Bennett High School
3rdRory Doucette-LongmireAustin East Magnet High School
4thAnna Brooke HarrisDobyns Bennett High School
5thAllison DuncanDobyns Bennett High School
6thSavannah PickelSulivan East High School

Storytelling - All Contestants

1stAnsley WilsonScience Hill High School
2ndCecilia LovelaceFarragut High School
3rdDenver MunceySulivan East High School
4thEvan SchmidScience Hill High School
5thTaryn EstesScience Hill High School
6thAspen MatoskyScience Hill High School