Skip to main content

Tournament was held on 4/5/2019-4/6/2019.

Sweepstakes Points - All Schools

After-Dinner Speaking - All Contestants

1stEvan MagnessScience Hill High School
2ndGrace WellmanDobyns Bennett High School
3rdMargaret HanceScience Hill High School
4thAbigail CombsDobyns Bennett High School
5thGenevieve LefebvreMorristown West High School
6thHailey GalinatMorristown West High School

Dramatic Interpretation - All Contestants

1stPedro ReyesMorristown West High School
2ndSarah StefanDobyns Bennett High School
3rdEmily SteeleDobyns Bennett High School
4thChloe LedesScience Hill High School
5thOlivia GreeneDaniel Boone High School
6thRylee LinkousMorristown West High School
7thSkylar LopezElizabethton High School

Duet Acting - All Contestants

1stBess Allen & Emily JenkinsElizabethton High School
2ndHannah Vincill & Skyler SmithSullivan East High School
3rdJacob Lamb & Maddi RimerDobyns Bennett High School
4thGavin Mann & Evan SchmidScience Hill High School
5thMackenzie Gibbs & Hope RectorMorristown West High School
6thKayla Bailey & Roxanne KinslerMorristown East

Duo Interpretation - All Contestants

1stChris Cox & Dalton MiksaMorristown West High School
2ndEthan Walker & Molly TurnerDobyns Bennett High School
3rdRory Cline & Cayden KeltgenMorristown West High School
4thEthan Harbin & JT RobertsDobyns Bennett High School
5thEmily Horvath & Ansley WilsonScience Hill High School
6thNoah Meade & Caden WolfingbargerDaniel Boone High School
 Colby Dugger & Adam WhiteElizabethton High School
8thEden Sneed & Lily StanleySullivan East High School

Extemporaneous Speaking - All Contestants

1stDJ NeedsMorristown West High School
2ndJames HicksMorristown West High School
3rdPreston LloydScience Hill High School
4thConnor HallScience Hill High School
5thRose HurstMorristown East

Humorous Interpretation - All Contestants

1stStarr MillerSullivan East High School
2ndCheyene StoneMorristown West High School
3rdCaleb HaleSullivan East High School
4thEmory StarcherMorristown West High School

Impromptu Speaking - All Contestants

1stNoah EllisMorristown West High School
2ndDonovan StokesMorristown West High School
3rdKamarie PerkinsSullivan East High School
4thDevon StevensDaniel Boone High School
5thRheann BennettScience Hill High School
6thRose O'LearyScience Hill High School
7thDylan WilcoxDaniel Boone High School
8thSonali PoobalasinghamDobyns Bennett High School
9thBre RillDobyns Bennett High School
10thAllie FranceSullivan East High School

Informative Speaking - All Contestants

1stJacob SealsMorristown West High School
2ndTyler MarshallSullivan East High School
3rdEmma WhittakerMorristown West High School
4thEden PhillipsSullivan East High School
5thLeeanna LewisDobyns Bennett High School

Interpreter's Theatre - All Contestants

1stEthan Walker & Ethan Grindstaff & Maddi Rimer & Maria Simpson & Abigail Combs & Raegan Johnson & Bryant Christian & Riley ZarseDobyns Bennett High School
2ndMolly Turner & Madeline Goguen & Emily Steele & Lillian Ausband & Kyah Powers & Leeanna LewisDobyns Bennett High School
3rdKarcyn Kowalski & Cooper Campbell & Brooklyn Chance & Destiny Fanney & Rylee LinkousMorristown West High School
4thDJ Needs & Pedro Reyes & Jacob Seals & Emory Starcher & Cayden KeltgenMorristown West High School
5thChloe Ledes & Parker Dugger & Kayla Vols & Rose O'Leary & Saqqara ScottScience Hill High School
6thGavin Mann & Charlotte Borsos & Connor Hall & Peyton Medley & Evan Schmid & Grant Brademeyer & Brandan Maupin & Yoshi MejiaScience Hill High School
7thKendall Arnold & Allie France & Hannah Hope & Makenzie Powers & Eden SneedSullivan East High School
8thBess Allen & Faith Bishop & Marquis Bush & Summer Johnson & Aubrey Toncray & Konstance WilliamsElizabethton High School
9thRyleigh Clark & Sara Russell & Lilyana Barnett & Megan Beene & Olivia Greene & Emily Helton & Kiley McMillian & Patience SparksDaniel Boone High School
10thTyler Marshall & Caleb Hale & Ashley Fields & Kamarie Perkins & Hailey RobinsonSullivan East High School

One Act Play - All Contestants

1stTaegan Collins & Emma Sheedlo & Haleigh Henry & Dalton MiksaMorristown West High School
2ndJacob Lamb & Ethan Harbin & JT Roberts & Elaina Harbin & Steven Hathaway & Sarah Stefan & Grace WellmanDobyns Bennett High School
3rdHannah Vincill & Starr Miller & Denver Muncey & Eden Phillips & Brooklyn Vance & Skyler Smith & Kerry Morton & Lexie Bailey & Joseph Dinkins & Lily StanleySullivan East High School
4thRheann Bennett & Aurora Chapman & Emily Horvath & Morgan Ratliff & Ansley Wilson & Canyon KindleScience Hill High School
5thLily Bates & Jarrett Cox & Frank Duffy & Colby Dugger & Zach Dula-Elliott & Chelsea Hampton & Madison Jaynes & Emily Jenkins & Sydney Jenkins & Brittany Kitchens & Skylar Lopez & Allysa Reynoso & Lana Natusch & Max Peterson & Alexia Roberts & Kaylee Street & Madison Townsend & Colin Tutwiler & Adam WhiteElizabethton High School

Original Oratory - All Contestants

1stCharlotte BorsosScience Hill High School
2ndEmma SheedloMorristown West High School
3rdAlyssa DotyMorristown East
4thElaney NoeMorristown West High School
5thLouisa SimpsonDobyns Bennett High School
6thMarah ChanceMorristown East

Pantomime - All Contestants

1stKerry MortonSullivan East High School
2ndBrandon GoskieMorristown West High School
 Ethan GrindstaffDobyns Bennett High School
4thChristopher VerzosaMorristown East
5thRyleigh ClarkDaniel Boone High School
6thCaleb PerryDobyns Bennett High School
7thJackson KrausMorristown West High School
8thBrad TullockMorristown East

Poetry Interpretation - All Contestants

1stAmelia EdwardsMorristown East
2ndKayla VolsScience Hill High School
3rdKayla MosierMorristown East
4thCooper CampbellMorristown West High School
5thChelsea HamptonElizabethton High School
6thDestiny FanneyMorristown West High School
7thSamara KnightDobyns Bennett High School
8thBreanna BadonDaniel Boone High School
9thMakenzie PowersSullivan East High School
10thRaegan JohnsonDobyns Bennett High School
11thHannah HopeSullivan East High School
12thLorraine SaylorDaniel Boone High School

Program of Oral Interpretation - All Contestants

1stTaegan CollinsMorristown West High School
2ndBrooklyn ChanceMorristown West High School
3rdMorgan RatliffScience Hill High School
4thPeyton MedleyScience Hill High School
5thElaina HarbinDobyns Bennett High School
6thTaylor RhotenDobyns Bennett High School

Prose Interpretation - All Contestants

1stKarcyn KowalskiMorristown West High School
 Isai CaballeroMorristown East
3rdDenver MunceySullivan East High School
4thKyah PowersDobyns Bennett High School
5thCanyon KindleScience Hill High School
6thPaige HubbardDobyns Bennett High School
7thParker DuggerScience Hill High School
8thLilyana BarnettDaniel Boone High School

Solo Acting - All Contestants

1stAurora ChapmanScience Hill High School
2ndHaleigh HenryMorristown West High School
3rdNick AndrewMorristown East
4thLillian AusbandDobyns Bennett High School
5thJaclyn NottinghamDobyns Bennett High School
6thBrittany KitchensElizabethton High School
7thBrooklyn VanceSullivan East High School
8thDavid GreerSullivan East High School
9thJarrett CoxElizabethton High School

StoryTelling - All Contestants

1stJaden WellsDaniel Boone High School
2ndMaria SimpsonDobyns Bennett High School
3rdSaqqara ScottScience Hill High School
4thMadeline GoguenDobyns Bennett High School
5thKendall ArnoldSullivan East High School
6thMadison JaynesElizabethton High School
7thYoshi MejiaScience Hill High School
8thSavannah EspinozaMorristown West High School
9thLillian StallardDaniel Boone High School
10thMiraida RosalesMorristown West High School

Television Broadcasting - All Contestants

1stBrandan MaupinScience Hill High School
2ndBryant ChristianDobyns Bennett High School
3rdSteven HathawayDobyns Bennett High School
4thYesenia Perez EspinozaMorristown West High School
5thJoshua StittMorristown West High School
6thErasmo MendozaMorristown East
7thLexie BaileySullivan East High School
8thEvan HartnettDaniel Boone High School