Skip to main content
 

Tournament was held on 3/15/2019-3/16/2019.

Sweepstakes Points - All Schools

1stHenry County High126 points
2ndDickson County High School118 points
3rdRossview High School88 points

After-Dinner Speaking - All Contestants

1stKyleigh WamplerPortland High School
2ndPresley CowanPortland High School

Dramatic Interpretation - All Contestants

1stZoe PouliotHenry County High
2ndDrake NettleStation Camp High School
3rdMadison EdmondsHenry County High
4thKeyera WilliamsWest Creek High School
5thVanessa WIlkesWest Creek High School
6thLarayza ColllinsWest Creek High School

Duet Acting - All Contestants

1stMaggie Jones & Madison WorksDickson County High School
2ndDay'jah Williams & Faith FurrDickson County High School

Duo Interpretation - All Contestants

1stNelson Denman & Ben McCormickHenry County High
2ndLane Brumley & Brianna SharpeWest Creek High School

Extemporaneous Speaking - All Contestants

1stGraham BuchananDickson County High School
2ndAshley SongRossview High School
3rdEmily CaldarelliRossview High School
4thBella LowranceHenry County High
5thBonnie LinDickson County High School
6thBrian OhRossview High School

Humorous Interpretation - All Contestants

1stCara JohnsonHenry County High
2ndLena HennicleRossview High School
3rdRebekah LangfordWhite House High School
4thCameron LepleyPortland High School
5thOlivia WyattHenry County High
6thBranton EastHenry County High

Impromptu Speaking - All Contestants

1stMadeline BurnsStation Camp High School
2ndGrayson CobbRossview High School
3rdCedar ForteDickson County High School
4thMadison NilesMontgomery Central High School
5thKevin TylerHenry County High
6thSteven SantosDickson County High School

Informative - All Contestants

1stNatalie ClarkHenry County High
2ndStanley ZhaoPortland High School

Interp Theater - All Contestants

One Act Play - All Contestants

Original Oratory - All Contestants

1stMadison FreemanWhite House High School
2ndNoah FaerberWhite House High School
3rdRebecca JacksonDickson County High School

Pantomime - All Contestants

1stTatiana Bryl-SierdaskiNortheast High School
2ndJake FossieDickson County High School
3rdConroy TaylorRossview High School
4thKade BarnardDickson County High School
5thRebekah PannellNortheast High School

Poetry Interpretation - All Contestants

1stJalen EverettPortland High School
2ndJake LawrencePortland High School
3rdDelia McDevittHenry County High
4thAli HughesDickson County High School
5thSierra AustinPortland High School
6thKylee LaGrangeHenry County High

Program Oral Interpretation - All Contestants

1stDanielle WilliamsWhite House High School
2ndAveri SimmonsHenry County High

Prose Interpretation - All Contestants

1stAbby WebbHenry County High
2ndAnna VanGorderDickson County High School
3rdAdam AshlockHenry County High
4thJolene BatiePortland High School
5thColedon FreedleStation Camp High School
6thRobert LynchDickson County High School

Solo Acting - All Contestants

1stFaith HutsonHenry County High
2ndAustin CampbellDickson County High School
3rdClaire BuettnerHenry County High

StoryTelling - All Contestants

1stMichael MaassWest Creek High School
2ndKatelyn KiernanWhite House High School
3rdWyatt AllenDickson County High School
4thChristian WhiteRossview High School
5thEmma RossRossview High School
6thHannah DodsonRossview High School

Television Broadcasting - All Contestants

1stMatthew KowalskiRossview High School
2ndEmily MayesRossview High School
3rdBrinkley GeorgeDickson County High School
4thAndrew WelchRossview High School
5thAlanah SmithsonNortheast High School
6thMadisson RussellNortheast High School
7thTzurel St, LouisNortheast High School