Skip to main content
 

Tournament was held on 3/22/2019-3/23/2019.

Sweepstakes Points - All Schools

After-Dinner Speaking - All Contestants

1stIsabella ClevelandArlington High School
2ndMadeline StewartArlington High School

Dramatic Interpretation - All Contestants

1stJuliana HoyCollierville High School
2ndBobby AmannCollierville High School
3rdEthan WilbanksBartlett High School

Duet Acting - All Contestants

1stAnna Wright & Aubree FarrellBartlett High School
2ndCaroline Gramm & McKinley GilmoreSt. Mary's Episcopal School for Girls

Duo Interpretation - All Contestants

1stCaleb Medlin & Simon SuttonBartlett High School
2ndJoey Mego & Zak Henson Madison Academic Magnet High School
3rdSarah Cornelison & Maranda MaysBartlett High School
4thChantel Maravilla & Addie ClarkCollierville High School

Extemporaneous Speaking - All Contestants

1stAlex DenzerCollierville High School
2ndJeremiah GriffinArlington High School
3rdJay GriesenbeckArlington High School

Humorous Interpretation - All Contestants

1stTrissha SinadiganCollierville High School
2ndJoe KusmierzBartlett High School
3rdBen SuttonBartlett High School
4thPavani EpparlaCollierville High School

Impromptu Speaking - All Contestants

1stNathan EbbsCollierville High School
2ndCameron Lewis Madison Academic Magnet High School
3rdAndrew HuangCollierville High School
4thSuhani SunderCollierville High School

Informative Speaking - All Contestants

1stAinsley FeeneyArlington High School
2ndTyler FowlerCollierville High School
3rdMaddie SalmonCollierville High School

Interpreters Theatre - All Contestants

Original Oratory - All Contestants

1stSruti GandrettiCollierville High School
2ndSarah RubensteinCollierville High School
3rdCandice DillardArlington High School
4thOlivia ToombsCollierville High School
5thNuria MartinArlington High School

Pantomime - All Contestants

1stAaron SawyerOverton High School
2ndJosh PettitBartlett High School
3rdAlandrea DurhamOverton High School

Poetry Interpretation - All Contestants

1stElisabeth Malone Madison Academic Magnet High School
2ndAlex GrantBartlett High School
3rdHank AikenCollierville High School
4thLyn AllbrittonBartlett High School
5thKENNETH ROMEROMemphis School of Excellence

Program of Oral Interpretation - All Contestants

1stEmily SiegelCollierville High School
2ndKamille SmithCollierville High School

Prose Interpretation - All Contestants

1stTimmecka Falls Madison Academic Magnet High School
2ndWill Gibson Madison Academic Magnet High School
3rdAsia IrbyArlington High School
4thCynthia James Madison Academic Magnet High School
5thJosh MorrowBartlett High School
6thSARAH PATTERSONMemphis School of Excellence

Solo Acting - All Contestants

1stKaia WilliamsArlington High School
2ndJensen LewisSt. George's Independent School
3rdALEX MITCHELLMemphis School of Excellence
4thWynston TurnerOverton High School

StoryTelling - All Contestants

1stRachel HenryBartlett High School
2ndKatlyn YoungBartlett High School
3rdJakobi StandiferBartlett High School

Television Broadcasting - All Contestants

1stAmirta ManikandanCollierville High School
2ndFaith BellArlington High School
3rdChauncy JohnsonBartlett High School
4thClaudia LattureMadison Academic Magnet High School
5thMaase HussienArlington High School