Skip to main content

Tournament was held on 4/13/2018-4/14/2018.

Sweepstakes Points - All Schools

After-Dinner Speaking - All Contestants

1stEthan HarbinDobyns Bennett High School
2ndBrady HarrisSoddy Daisy High School
3rdPresley CowanPortland High School
4thKrossmon BrownMadison Academic Magnet High School
5thAlyssa DotyMorristown East
6thCameron HinzeyCookeville High School

Costume Design - All Contestants

1stLaura CarrierDobyns Bennett High School
2ndMaria SimpsonDobyns Bennett High School
3rdSun Mi-KoBartlett High School
4thAshley GraflundSt. Mary's Episcopal School for Girls
5thMac ElkinsWhite House High School
6thKatherine LundyAustin East Magnet High School

Dramatic Interpretation - All Contestants

1stZach BergMorristown East
2ndPedro ReyesMorristown West High School
3rdAlyssa RangelWest Creek High School
4thKirsten PullenJefferson County High School
5thAbby WebbHenry County High
6thAmelia EdwardsMorristown East

Duet Acting - All Contestants

1stKariah Cook & Loren SeagraveAustin East Magnet High School
2ndKarcyn Kowalski & Jacob SealsMorristown West High School
3rdJacob Clemons & Brady PotterScience Hill High School
4thChelsea Dongas & Isabella PresslerSt. Cecilia Academy
5thJacob Lamb & Maddi RimerDobyns Bennett High School
6thAlexandria Forrest & Heather BohanFarragut High School

Duo Interpretation - All Contestants

1stJillian Hatfield & Jude TedderSoddy Daisy High School
2ndChris Cox & Dalton MiksaMorristown West High School
3rdGuthrie Butler & Kristin KudialisScience Hill High School
4thAnna Heneise & Kellen BrabsonAustin East Magnet High School
5thEile McGinn & Anna BowmanSt. Cecilia Academy
6thKyleigh Wampler & Jalen EverettPortland High School

Extemporaneous Speaking - All Contestants

1stJared SchmidtSummit High School
2ndDevin HokeBattle Ground Academy
3rdCaroline OvertonBrentwood High School
4thDJ NeedsMorristown West High School
5thKaili LiuRavenwood High School
6thJames HicksMorristown West High School

Humorous Interpretation - All Contestants

1stCameron SealsMorristown East
2ndEvan McKenna Morristown West High School
3rdHunter HoffmanFarragut High School
4thSeth EllsworthJefferson County High School
5thGage DennisSoddy Daisy High School
6thCharley FarleyJefferson County High School

Impromptu Speaking - All Contestants

1stAnna KutbayMorristown West High School
2ndAbbey ButlerMorristown West High School
3rdAlyssa BolsterRossview High School
4thTaylor E. MaupinScience Hill High School
5thAsante RuizRossview High School
6thAshley RadnotiBlackman High School

Informative Speaking - All Contestants

1stPierce RoseHenry County High
2ndAllison TapiaSt. Cecilia Academy
3rdNatalie ClarkHenry County High
4thAlisa OsborneMorristown West High School
5thElizabeth TreeceScience Hill High School
6thShelby BeeneSoddy Daisy High School

Interp Theatre - All Contestants

1stScience Hill High School
2ndMorristown West High School
3rdFarragut High School
4thSoddy Daisy High School
5thBrentwood High School
6thFather Ryan High School

One Act - All Contestants

1stAustin East Magnet High School
2ndDobyns Bennett High School
3rdHenry County High
4thFather Ryan High School
5thBartlett High School

Original Oratory - All Contestants

1stAmanda LangfordWhite House High School
2ndMarie Stengel Battle Ground Academy
3rdJosh MandzakMorristown East
4thNoah FaerberWhite House High School
5thMadison FreemanWhite House High School
6thLily deBassimSummit High School

Pantomime - All Contestants

1stCaleb PerezMorristown East
2ndKerry MortonSulivan East High School
3rdMashfi MorshedMorristown East
4thSkyler SmithSulivan East High School
5thChristian LittlesAustin East Magnet High School
6thKaavya ThanigaivelanBrentwood High School

Poetry Interpretation - All Contestants

1stMicayla RowanSoddy Daisy High School
2ndLevi HeneiseAustin East Magnet High School
3rdPaige JenkinsSulivan East High School
4thKelsie ColeScience Hill High School
5thCayden CollisSoddy Daisy High School
6thMorgan HarvellSt. Cecilia Academy

Program Oral Interp - All Contestants

1stSteele SchoeberlIndependence High School
2ndTaegan CollinsMorristown West High School
3rdNoah HulbertHenry County High
4thSumeja HrnjicMadison Academic Magnet High School
5thErin MahoneyFather Ryan High School
6thGrace RichNortheast High School

Prose Interpretation - All Contestants

1stBrooke HornbergerJefferson County High School
2ndOlivia WilliamsRavenwood High School
3rdAnsley RosenRavenwood High School
4thDenver MunceySulivan East High School
5thChloe LedesScience Hill High School
6thSamantha DaughteryJefferson County High School

Public Forum Debate - All Contestants

1stSaahit Adabala & Camilia MohamedBrentwood High School
 Sailesh Sitaram & Collin MaldonadoBrentwood High School

Set Design - All Contestants

1stLauren AsmussenRavenwood High School
2ndBraxton MattocksMorristown West High School
3rdOlivia MorrisAustin East Magnet High School
4thEmily BillingsCookeville High School
5thSophia ChangBrentwood High School
6thLily PollackWhite House High School

Solo Acting - All Contestants

1stBrooklin HodgesSoddy Daisy High School
 Grace LeeJefferson County High School
 Haleigh HenryMorristown West High School
4thCaroline MincheyFather Ryan High School
5thNathan HookeySoddy Daisy High School
6thEmily BowmanSulivan East High School

StoryTelling - All Contestants

1stKatie EhrenfeldCookeville High School
2ndKatelyn KiernanWhite House High School
3rdLogan WilkinsonCookeville High School
4thEllie VinsonSummit High School
5thDarrell FordAustin East Magnet High School
6thHenry DavisSulivan East High School

Television Broadcasting - All Contestants

1stGaby Portillo St. Cecilia Academy
2ndAnnaKate FaheyArlington High School
3rdMatthew KowalskiRossview High School
4thJimmy ShiBattle Ground Academy
5thHunter TinneyMorristown West High School
6thNate PayneSulivan East High School