Skip to main content
 

Tournament was held on 3/10/2018.

Sweepstakes Points - Small Schools - By Entries

1stScience Hill High School39 points
2ndSoddy Daisy High School37 points
3rdJefferson County High School25 points

Sweepstakes Points - Large Schools - By Entries

1stMorristown West High School146 points
2ndSulivan East High School64 points
3rdDobyns Bennett High School49 points

After-Dinner Speaking - All Contestants

1stEthan HarbinDobyns Bennett High School
2ndHannah SmithDobyns Bennett High School
3rdMaddi RimerDobyns Bennett High School
4thTyler MarshallSulivan East High School
5thCody MintonDobyns Bennett High School
6thVarsha BabuFarragut High School

Dramatic Interpretation - All Contestants

1stBrooklin HodgesSoddy Daisy High School
2ndPedro ReyesMorristown West High School
3rdMia WaughDobyns Bennett High School
4thHaleigh HenryMorristown West High School
5thJacob SealsMorristown West High School
6thHannah DickensonSulivan East High School

Duet Acting - All Contestants

1stHannah Smith & Konnor BeckDobyns Bennett High School
2ndDavid Pacia & Chris CoxMorristown West High School
3rdJacob Lamb & Maddi RimerDobyns Bennett High School
4thMaKenna Gilley & Elaina HarbinDobyns Bennett High School
5thAlexandria Forrest & Heather BohanFarragut High School
6thEthan Walker & Molly TurnerDobyns Bennett High School

Duo Interpretation - All Contestants

1stKarcyn Kowalski & Jacob SealsMorristown West High School
2ndChris Cox & Dalton MiksaMorristown West High School
3rdEmily Rogers & Alex LemeryScience Hill High School
4thVictoria Wells & Gage DennisSoddy Daisy High School
5thHaleigh Henry & Abbey ButlerMorristown West High School
6thKelly Hornberger & Brooke HornbergerJefferson County High School

Extemporaneous Speaking - All Contestants

1stDJ NeedsMorristown West High School
2ndNoah EllisMorristown West High School
3rdGeorge Teffeteller Clayton-Bradley Academy
4thJames HicksMorristown West High School
5thJosh StittMorristown West High School
6thConnor HallScience Hill High School

Humorous Interpretation - All Contestants

1stDalton MiksaMorristown West High School
2ndEvan McKenna Morristown West High School
3rdCharley FarleyJefferson County High School
4thSkyler smithSulivan East High School
5thAlex LemeryScience Hill High School
6thGage DennisSoddy Daisy High School

Impromptu Speaking - All Contestants

1stAnna KutbayMorristown West High School
2ndAbbey ButlerMorristown West High School
3rdVarsha BabuFarragut High School
4thNatalie GoguenDobyns Bennett High School
5thJames HicksMorristown West High School
6thTrevor JohnsonMorristown West High School

Improv Duet Acting - All Contestants

1stPaige Jenkins & Skyler smithSulivan East High School
2ndDenver Muncey & Kerry MortonSulivan East High School
3rdJillian Hatfield & Kevin PhilipsSoddy Daisy High School
4thDavid Pacia & Kyler Groner Morristown West High School
5thEthan Grindstaff & JT RobertsDobyns Bennett High School
6thEmily Bowman & Rose MintonSulivan East High School
7thEvan McKenna & Jacob SealsMorristown West High School
8thMaKenna Gilley & Elaina HarbinDobyns Bennett High School

Informative Speaking - All Contestants

1stElizabeth TreeceScience Hill High School
2ndAlisa OsborneMorristown West High School
3rdDavid PaciaMorristown West High School
4thAnna KutbayMorristown West High School
5thPaige JenkinsSulivan East High School
6thKaitlyn KnightJefferson County High School

Original Oratory - All Contestants

1stAnna KutbayMorristown West High School
2ndKyler Groner Morristown West High School
3rdCooper CampbellMorristown West High School
4thAbbey ButlerMorristown West High School
5thKaitlyn KnightJefferson County High School
6thKayden StiltnerSulivan East High School

Pantomime - All Contestants

1stLevi JonesSoddy Daisy High School
2ndKerry MortonSulivan East High School
3rdCheyene StoneMorristown West High School
4thEthan GrindstaffDobyns Bennett High School
5thSkyler smithSulivan East High School
6thEmily BannowFarragut High School

Poetry Interpretation - All Contestants

1stKelsie ColeScience Hill High School
2ndMicayla RowanSoddy Daisy High School
3rdPaige JenkinsSulivan East High School
4thChloe LedesScience Hill High School
5thHannah VincillSulivan East High School
6thKayla VolsScience Hill High School

Program Oral Interpretation - All Contestants

1stChris CoxMorristown West High School
2ndPedro ReyesMorristown West High School
3rdEvan McKenna Morristown West High School
4thMicayla RowanSoddy Daisy High School
5thKelsie ColeScience Hill High School
6thMykaila FavorsSoddy Daisy High School

Prose Interpretation - All Contestants

1stPedro ReyesMorristown West High School
2ndDenver MunceySulivan East High School
3rdBrooke HornbergerJefferson County High School
4thMia WaughDobyns Bennett High School
5thBrenda CateJefferson County High School
6thElaney NoeMorristown West High School
7thSamantha DaughteryJefferson County High School

Public Forum Debate - All Contestants

1stJohn D. Cobb & A.J. CamachoClayton-Bradley Academy
2ndJuan Torres & Blayne ChanceMorristown West High School
3rdJenifer Rodriguez & Curtis HawkinsMorristown West High School
4thJulian Chastain & Kevin LooDobyns Bennett High School
5thMacy Noe & Hayden HowardMorristown West High School
6thAJ Foster & Hannah GilbertsonSeymour High School

Solo Acting - All Contestants

1stEmily BowmanSulivan East High School
2ndBrooklin HodgesSoddy Daisy High School
3rdCariss SimpsonJefferson County High School
4thKerry MortonSulivan East High School
5thKayden StiltnerSulivan East High School
6thAudrey RichardsFarragut High School

Storytelling - All Contestants

1stZebulyn DoughterySulivan East High School
2ndKyler Groner Morristown West High School
3rdEmily RogersScience Hill High School
4thDenver MunceySulivan East High School
5thAlex LemeryScience Hill High School
6thLauren BibleJefferson County High School

TV Broadcasting - All Contestants

1stIrene VasquezScience Hill High School
2ndCharley FarleyJefferson County High School
3rdNate PayneSulivan East High School
4thLevi JonesSoddy Daisy High School
5thTaylor E. MaupinScience Hill High School
6thHunter TinneyMorristown West High School