Skip to main content

Tournament was held on 11/4/2017.

Sweepstakes Points - All Schools

1stHuntington High School52 points
2ndScience Hill High School40 points
3rdAustin East Magnet High School32 points

Dramatic Interpretation - All Contestants

1stSeth EllsworthJefferson County High School
2ndLauren YoungHuntington High School
3rdLauren GreerJefferson County High School
4thCharley FarleyJefferson County High School
5thMary Grace GowerBrentwood Academy
6thMia WaughDobyns Bennett High School

Duet Acting - All Contestants

1stAnna Heneise & Levi HeneiseAustin East Magnet High School
2ndSloan Rogers & Jackson PedenBrentwood Academy
3rdEthan Walker & Molly TurnerDobyns Bennett High School
4thJohn Flaifel & Evan SchmidScience Hill High School
5thHannah Smith & Konnor BeckDobyns Bennett High School
6thHunter Nelson & Paige McMasters Soddy Daisy High School

Duo Interpretation - All Contestants

1stAnna Heneise & Kellen BrabsonAustin East Magnet High School
2ndSeth Ellsworth & Charley FarleyJefferson County High School
3rdOlivia Fosson & Zadokite WoodHuntington High School
4thIsabella Davis & Paige JenkinsSullivan East High School
5thSarah Grace Click & Kelsie ColeScience Hill High School
6thMeredith Baker & Morgan BakerSoddy Daisy High School

Extemporaneous Speaking - All Contestants

1stRebekah NixHuntington High School
2ndShelby BeeneSoddy Daisy High School
3rdGeorge Teffeteller Clayton-Bradley Academy
4thTim BrodskyBob Jones Academy
5thSmara SigdelHuntington High School
6thKirsten HansenBob Jones Academy

Humorous Interpretation - All Contestants

1stSeth EllsworthJefferson County High School
2ndPaxtyn LawsonMorristown East
3rdElyse SamassekouHuntington High School
4thCameron SealsMorristown East
5thLettie Jane MyersBrentwood Academy
6thKatie EhrenfeldCookeville High School

Impromptu Speaking - All Contestants

1stJosh MandzakMorristown East
2ndKatie EhrenfeldCookeville High School
3rdJackson PedenBrentwood Academy
4thMiranda CoplinHuntington High School
5thTim BrodskyBob Jones Academy
6thTaylor E. MaupinScience Hill High School

Informative - All Contestants

1stElizabeth TreeceScience Hill High School
2ndPaige JenkinsSullivan East High School
3rdAsa CropseyBob Jones Academy
4thShelby BeeneSoddy Daisy High School
5thAbigail CombsDobyns Bennett High School
6thMary Grace GowerBrentwood Academy

Novice Reading - All Contestants

1stDenver MunceySullivan East High School
2ndMary Margaret ClouseHuntington High School
3rdJourdyn GreenScience Hill High School
4thMolly TurnerDobyns Bennett High School
5thMya BlevinsSullivan East High School
6thAbby ParksHuntington High School

Original Oratory - All Contestants

1stJosh MandzakMorristown East
2ndMolly-Kate HanceScience Hill High School
3rdOlivia FossonHuntington High School
4thRebekah NixHuntington High School
5thKaitlyn KnightJefferson County High School
6thKatie Belle HatfieldSoddy Daisy High School

Poetry Interpretation - All Contestants

1stCayden CollisSoddy Daisy High School
2ndLevi HeneiseAustin East Magnet High School
3rdMicayla RowanSoddy Daisy High School
4thKatherine LundyAustin East Magnet High School
5thHannah VincillSullivan East High School
6thKelsie ColeScience Hill High School

Program Oral Interp - All Contestants

1stAnna HeneiseAustin East Magnet High School
2ndMicayla RowanSoddy Daisy High School
3rdKirsten PullenJefferson County High School
4thMolly-Kate HanceScience Hill High School
5thGuthrie ButlerScience Hill High School
6thSkyler PlasenciaJefferson County High School

Prose Interpretation - All Contestants

1stJosh LordHuntington High School
2ndAdrienne HouptBob Jones Academy
3rdChloe LedesScience Hill High School
4thRiley KlucherScience Hill High School
5thHannah SmithDobyns Bennett High School
6thMia WaughDobyns Bennett High School

Public Forum Debate - All Contestants

1stJulian Chastain & Kevin LooDobyns Bennett High School
2ndBrooks Anderson & Ian TsaiHuntington High School
3rdJohn D. Cobb & A.J. CamachoClayton-Bradley Academy
4thTate Greene & Malachi HannahClayton-Bradley Academy
5thBen McNabb & Nikhil ChatraDobyns Bennett High School
6thKai Camacho & Caiden Bach-O'DonnellClayton-Bradley Academy

StoryTelling - All Contestants

1stRiver DillAustin East Magnet High School
2ndTucker McDonaldBob Jones Academy
3rdOlivia FossonHuntington High School
4thEvan SchmidScience Hill High School
5thCharlotte BorsosScience Hill High School
6thEmily RogersScience Hill High School