Skip to main content

Tournament was held on 11/19/2016.

Sweepstakes Points - All Schools

1stDobyns Bennett High School77 points
2ndAustin East Magnet High School48 points
3rdMorristown West High School45 points

After-Dinner Speaking - All Contestants

1stJordan GuestDobyns Bennett High School
2ndAlexis GrapSoddy Daisy High School
3rdChloe LapointeSulivan East High School
4thMia WaughDobyns Bennett High School
5thNoah EllisMorristown West High School
6thAbbey ButlerMorristown West High School

Dramatic Interpretation - All Contestants

1stCayden CollisSoddy Daisy High School
2ndOlivia MorrisAustin East Magnet High School
3rdGabby HenriquezMorristown East
4thKendall HubbardDobyns Bennett High School
5thMaddi RimerDobyns Bennett High School
6thHunter ThomasSoddy Daisy High School

Duet Acting - All Contestants

1stAnna Heneise & Catyana DavisAustin East Magnet High School
2ndJordan Guest & Hannah SheppardDobyns Bennett High School
3rdEmily Bowman & Gabe FeltySulivan East High School
4thDemarcus King & Crossafeno LamonsAustin East Magnet High School
5thRaine McKee & Logan PerryDobyns Bennett High School
6thMayra Osorio & Kellen BrabsonAustin East Magnet High School

Duo Interpretation - All Contestants

1stAnna Heneise & Kellen BrabsonAustin East Magnet High School
2ndMayra Osorio & Catyana DavisAustin East Magnet High School
3rdBrooklin Hodges & Hunter ThomasSoddy Daisy High School
4thAlexis Grap & Delaney MercerSoddy Daisy High School
5thKariah Cook & Demarcus KingAustin East Magnet High School
6thKarcyn Kowalski & Jacob SealsMorristown West High School

Humorous Interpretation - All Contestants

1stKellen BrabsonAustin East Magnet High School
2ndLondon KellerMorristown West High School
3rdAndrew ErvinDobyns Bennett High School
4thEthan WalkerDobyns Bennett High School
5thGabby HenriquezMorristown East
6thCheyene StoneMorristown West High School

Impromptu Speaking - All Contestants

1stNick ScrogginMorristown West High School
2ndBrad MillerMorristown West High School
3rdAbbey ButlerMorristown West High School
4thGus GibsonSoddy Daisy High School
5thMadison CodispotiDobyns Bennett High School
6thHunter SharpDobyns Bennett High School

Improvisational Duet - All Contestants

1stRaine McKee & Hannah SheppardDobyns Bennett High School
2ndMadison Mercer & Brittany O'DellSoddy Daisy High School
3rdEthan Grindstaff & JT RobertsDobyns Bennett High School
4thKonnor Beck & Savannah HonakerDobyns Bennett High School
5thHunter Sharp & Amber WalterDobyns Bennett High School
6thShelby Stallings & Mckenzie KuzniewskiCareer Magnet Academy

Original Oratory - All Contestants

1stSydney BradleySulivan East High School
2ndNoah EllisMorristown West High School
3rdChloe LapointeSulivan East High School
4thAbbey ButlerMorristown West High School
5thAidy RiveraMorristown West High School
6thMorgan MantoothWalker Valley High School

Poetry Interpretation - All Contestants

1stPaige JenkinsSulivan East High School
2ndHunter ThomasSoddy Daisy High School
3rdMicayla RowanSoddy Daisy High School
4thKatherine LundyAustin East Magnet High School
5thHannah VincillSulivan East High School
6thGabe FeltySulivan East High School

Prose Interpretation - All Contestants

1stKendall HubbardDobyns Bennett High School
2ndJacob SealsMorristown West High School
3rdHannah VincillSulivan East High School
4thDylan ShafferSulivan East High School
5thJacob LambDobyns Bennett High School
6thCody MintonDobyns Bennett High School

Public Forum Debate - All Contestants

1stChandler Ray Jernigan & Codey KingSeymour High School
2ndJulian Chastain & Kevin LooDobyns Bennett High School
3rdAutumn Millard & Virginia WillisWalker Valley High School
4thCameron Hutt & Gable WillisWalker Valley High School
5thAJ Foster & Harrison Trentam Seymour High School
6thWill Smith & Seth HodgsonSeymour High School

Solo Acting - All Contestants

1stCatyana DavisAustin East Magnet High School
2ndMayra OsorioAustin East Magnet High School
3rdMia WaughDobyns Bennett High School
4thMicayla RowanSoddy Daisy High School
5thDelaney MercerSoddy Daisy High School
6thHannah JordanSoddy Daisy High School

StoryTelling - All Contestants

1stEthan HarbinDobyns Bennett High School
2ndKarcyn KowalskiMorristown West High School
3rdHannah SmithDobyns Bennett High School
4thMia WaughDobyns Bennett High School
5thHaley YatesSulivan East High School
6thChris GannonSulivan East High School